Protokół HTTPS – czy warto wprowadzać go tylko dla Google?

3

Protokół HTTPS – czy warto wprowadzać go tylko dla Google?

Protokoły HTTP (na którym opiera się w większości internet) i HTTPS służą do przesyłania danych, dokumentów i ogólnej komunikacji klient-serwer, czyli między osobą korzystającą z przeglądarki a serwerem. Można w dużym skrócie powiedzieć, że dzięki tym protokołom przeglądamy strony WWW, klikamy w odnośniki i przeglądamy kolejne. Główną różnicą pomiędzy obiema wersjami protokołu jest to, że w przypadku HTTPS, pakiety danych są szyfrowane…i tyle.

W sierpniu na oficjalnym blogu Google pojawił się wpis, że w algorytmie oceny stron uwzględniona została wersja protokołu, z jakiej korzysta strona. Protokół stał się oficjalnie czynnikiem rankingowym i wpłynął na niecały 1% wyników wyszukiwania na całym świecie. I tu Google jak zwykle nie podaje szczegółów, jakie to są wyniki i czego dokładnie dotyczą a jedynym wytłumaczeniem ze strony korporacji jest troska o bezpieczeństwo danych użytkowników.

Po ogłoszeniu tego komunikatu, wiele stron internetowych zaczęło przechodzić z jednej wersji protokołu na drugą a na forach i blogach licznie pojawiły się wpisy, dotyczące konieczności wprowadzenia zabezpieczonej wersji protokołu (HTTPS). Pytanie tylko: jaki jest sens zrobienia tego?

(nie)Bezpieczna strona internetowa

certyfikat https googleBardzo często w uzasadnieniu przeczytać można, że strona będzie bezpieczna przed włamaniami – bzdura. Jeżeli ktoś chce włamać się na stronę, włamuje się bezpośrednio na serwer, a nie przez formularz kontaktu czy komentarzy. Natomiast, jeżeli ktoś stara się zgadnąć login i hasło do konta administratora strony lub innego użytkownika, to nie ma dla niego różnicy, z jakiego protokołu korzysta strona.

Protokół HTTPS szyfruje tylko dane wymieniane pomiędzy użytkownikiem a serwerem, co uniemożliwia (teoretycznie) przeglądanie danych przez osoby niepożądane a nie ich przechwytywanie. Ponadto, musimy zdać sobie sprawę, że ich przechwytywanie i analizowanie jest od dekad prowadzone w dużej skali przez różne agencje, głównie rządowe, które i tak będą robić to dalej.

Ponadto żaden „włamywacz” nie będzie prowadził nasłuchu na Twojej stronie w oczekiwaniu na te dane, jeżeli o wiele łatwiej, szybciej i w większej ilości może je zdobyć włamując się na serwer – bezpośrednio pobrać je z bazy danych lub zainstalować oprogramowanie, które samo będzie je wysyłać.

Kiedy wprowadzić protokół HTTPS?

Wprowadzenie na stronie protokołu HTTPS jest uzasadnione jedynie w przypadku, gdy chcemy chronić dane swoich użytkowników. Pamiętajmy, że najwartościowsze dane są te, na których można zarobić, czyli dane osobowe, loginy i hasła, numery kont, prywatne wiadomości. Dlatego protokół stosowany jest na stronach które przesyłają wiele, prywatnych danych – banki, sklepy internetowe (zwłaszcza z możliwością płacenia kartą kredytową), popularne portale społecznościowe (np. Facebook, Twitter), Google ;)

Dlatego nie ma sensu wprowadzać go na stronach, gdzie jedyną możliwością osoby odwiedzającej jest przeglądanie ich zawartości. W wielu przypadkach, korzystniej jest zainwestować pieniądze na lepiej zabezpieczony serwer niż na uzyskanie i utrzymanie certyfikatu.

Wpływ HTTPS na ranking

6 sierpnia br. Google ogłosiło wprowadzenie protokołu HTTPS do puli czynników wpływających na ranking strony w wyszukiwarce. Searchmetrics (z którego danych korzysta samo Google), na dzień 29 sierpnia br., nie zanotowało wpływu miedzy pozycją stron korzystających z HTTP a HTTPS. Wniosek z tego, że czynnik ten nie został wprowadzony do algorytmu lub jego wpływ na pozycję stron jest tak mały, że mieści się w granicach błędu statystycznego. Google zapowiada, że z czasem, znaczenie tego czynnika wzrośnie. Warto się zastanowić, jak bardzo?

Osoby zajmujące się optymalizacją stron powinny brać pod uwagę realne znaczenie tego czynnika w ich kampaniach SEM i zadać sobie kilka pytań – czy protokół HTTPS na stronie będzie ważniejszym czynnikiem np. od:

 • szybkości ładowania się strony,
 • liczby polubień na Facebooku,
 • optymalizacji kodu strony,
 • nowym linkom do strony,
 • zainwestowaniu w ciekawy artykuł na stronę…

…jeżeli nie, to nie warto marnować czasu jego wprowadzanie (oczywiście jeżeli nie ma podstaw prawnych).

UWAGA: Jeżeli zdecydujesz się na wprowadzenie szyfrowania połączenia z Twoją stroną internetową sprawdź, czy zachowa ona dalej pełną funkcjonalność. Niektóre strony posiadają rozwiązania, które nie współpracują z protokołem HTTPS. Ponadto, przy zmianie protokołów mogą wystąpić komplikacje i spadek skuteczności dotychczasowych działań promocyjnych.

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 2.5/5 (4 votes cast)
Protokół HTTPS - czy warto wprowadzać go tylko dla Google?, 2.5 out of 5 based on 4 ratings
3 odpowiedzi do artykułu
 1. Sławomir Borowy 25 września 2014 o 10:42

  Jest jeszcze jeden problem, https to osobny adres, który Google rozumie jako „nową domenę” ze wszystkimi tego konsekwencjami.
  De facto przekierowując nagle http na https można stracić pozycje :)

  Odpowiedz
 2. Piotr Rostecki 25 września 2014 o 13:52

  To prawda, m.in. o to chodziło mi pisząc „spadek skuteczności działań promocyjnych”. Trudno powiedzieć, jak duże nastąpią zawirowania pozycji po zmianie nie tyle domeny co protokołu i de facto adresu strony.

  Odpowiedz
 3. Piotr 3 października 2014 o 17:34

  Bardzo ciekawy artykuł! Bardzo dobrze, że HTTPS nie wpływa na ranking (pozycje stron w wyszukiwarce). Ludzie poświęcają bardzo dużo środków i czasu aby ich strony były na wysokich pozycjach więc gdyby HTTPS wpływał negatywnie na pozycję danej strony, użytkownicy byliby bardzo niezadowoleni w takiej sytuacji. Jeszcze raz dzięki za artykuł. Byle takich więcej :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz