Wpływ historii linków na obecną pozycję

Faktem jest, że linki prowadzące do naszej strony dla wyszukiwarki Google wciąż są wysoko cenionym wskaźnikiem. Zwłaszcza ich jakość ma duży wpływ na to czy nasza strona przebije się na pierwszą stronę w wynikach wyszukiwania, czy pozostanie poza jej zasięgiem – zwłaszcza, jeżeli chodzi o średnio- i wysokokonkurencyjne frazy.

Obecnie, pozyskanie tych dla nas najwartościowszych staje się coraz trudniejsze, gdyż z miesiąca na miesiąc rośnie świadomość ich wagi osób prowadzących witryny, na których chcielibyśmy je umieścić. Jednak nie można zapomnieć o działaniach, które podejmowane były wcześniej.

O istnieniu części algorytmu wyszukiwarki Google, który ocenia i wlicza w aktualną pozycję strony tzw. „echo linków” lub „historię profilu linków” wiadomo już od co najmniej kilka lat. Można również spotkać się w sieci z doniesieniami osób, że Google ukarało ich lub podparło uzasadnienie części kary linkami, które dawno nie istnieją.

Ostatni filmik z serii „Whiteboard Friday” publikowany na blogu Moz.com w doskonały sposób potwierdza to zdarzenie. Otóż w teście przeprowadzanym kilkukrotnie, na przełomie wielu miesięcy udało się autorom udowodnić, że usunięcie linków prowadzących do strony internetowej, nie musi mieć wpływu na jej pozycję w Google.

 

 

Oczywiście, w prezentowanym przykładzie osiągnięte zostały pozytywne rezultaty. Tzn. użyto takich linków, które nie zaszkodziły stronie, lecz poprawił jej pozycję. Nie można jednak zapomnieć, że celowo umieszczając linki na jakiejkolwiek stronie, możemy wywołać efekt zupełnie odwrotny od spodziewanego – doprowadzić do obniżenia jej pozycji lub nawet nałożenia kary przez Google.

Gdy już do tego dojdzie, najczęściej staramy się zidentyfikować tzw. „nienaturalne linki”, usunąć je lub zrzec się ich (poprzez Disavow Links Tool) i liczymy na to, że witryna znów wróci do łask wyszukiwarki samoistnie, bądź po rozpatrzeniu naszego wniosku przez pracownika Google. Z tym, że od tego momentu mamy już pod górkę. Nawet, jeżeli uda nam się odnaleźć i usunąć „szkodliwe” linki, ślad po nich w rejestrach wyszukiwarki pozostanie. I jak się okazuje z testów przeprowadzanych cyklicznie przez pracowników Moz.com, jest on obecny co najmniej przez kilka miesięcy, zarówno ten pozytywny, jak i negatywny (ten prawdopodobnie dłużej).

Dlatego odpowiedź na pytania, które co jakiś czas pojawiają się w na różnych forach i blogach – Google ukarało moją stronę za linki, których nie ma? Wszystkie linki zostały już usunięte a strony dalej nie ma w Google?wyszukiwarka obliczając aktualną pozycję strony bierze pod uwagę nie tylko to co robisz teraz, ale i to co Ty lub Twój poprzednik robili ze stroną w przeszłości.

 

Może Ci się spodoba...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *