Stosunek linków dofollow do nofollow

Kilka razy otrzymaliśmy pytanie, czy istnieje jakaś reguła dotycząca stosunku linków z atrybutem rel=”dofollow” i rel=”nofollow”. Odpowiedź brzmi tak. Jednak dla wielu osób nie związanych z SEO, może to wydawać się dość niezrozumiałe, także dla wyjaśnienia: linki  dofollow oddają głos na naszą stronę na zawarte w tekście zakotwiczenia słowo kluczowe oraz przekazują PageRank, linki nofollow tego nie robią. To zasadnicza różnica. Jednak jak wygląda prawidłowy stosunek obu rodzajów linków? Istnieje wiele teorii na ten temat, lecz najwłaściwsza jest chyba taka – nie ma go, a w zasadzie prawie go nie ma.

 

Pozycjonowanie strony należy wykonywać z zachowaniem i przestrzeganiem pewnych reguł naturalnego linkowania. Pamiętajmy, że 99,9% użytkowników sieci nie rozróżnia linku dofollow od nofollow przy umieszczaniu go na swojej stronie lub w treści wpisu na forum czy blogu. Dlatego dobrze pozycjonowana strona zawiera oba typy.

 

Jak linkować i nie otrzymać kary od Google?

Przede wszystkim rozsądnie. Duża liczba linków dofollow w stosunku do nofollow może świadczyć o próbie manipulowania wynikami wyszukiwania a w konsekwencji prowadzić do nałożenia przez Google filtra lub nawet tzw. bana – usunięcia strony z wyników. Pamiętajmy, że fakt nie „głosowania” (obecności atrybutu rel=nofollow w linku) na naszą stronę nie świadczy o jej popularności.

 

Niektórzy obawiają się, że linki z nofollow obniżą pozycję ich strony – to bezmyślnie powtarzany mit SEO. By to uzasadnić, posłużę się kilkoma argumentami:

 • linki nofollow nie przekazują żadnych informacji jakościowych odnośnie strony, do której odsyłają, więc jak je porównać z likami dofollow czy treścią strony
 • atrybut rel=”nofollow” został stworzony w celu redukcji spamu i płatnej manipulacji odnośnikami, dlaczego strony, do których prowadzą takie linki miały by być za to karane niższą pozycją
 • nie kontrolujemy (teoretycznie) linków prowadzących do naszej strony, nie mogą więc w sposób znaczący wpływać na nią
 • linki z innych stron (w założeniach wyszukiwarek), nie mogą działać na szkodę Twojej chyba, że odkryty zostanie fakt próby manipulacji nimi.

Podsumowując, stosunek linków dofollow do nofollow nie jest jasno określony. Zapewne istnieją algorytmy wyszukiwarek, które mają za zadanie wykrywać takie nieprawidłowości, jednak dopiero po dogłębnej analizie linków strona może zostać ukarana lub nie. Posiadanie odnośników w 100% dofollow, również nie musi się wiązać z karą – oczywiście jest to duże ryzyko, a my musimy być pewni, że odnośniki zostały dodane w sposób naturalny.

Może Ci się spodoba...

13 komentarzy

 1. trader pisze:

  jest jakies darmowe narzędzie aby sprawdzic ilosc linkow ‚dofollow’ ?
  czy aby polecenie „link:” w google nie pokazuje wlasnie tych linkow ?

 2. SEO Codum pisze:

  Ten artykuł powinien w pełni odpowiedzieć na Twoje pytanie > Profil linków do naszej strony

 3. Hyh pisze:

  Zabawna sytuacja wygląda w branży, która zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Po wykonaniu strony umieszcza się przeważnie link do własnej strony w stopce i często takie firmy mają stosunek dofollow do nofollow na poziomie 100% 😉 Nie słyszałem o potwierdzonym przypadku by taka sytuacja komuś zaszkodziła.

 4. detailing pisze:

  Do sprawdzenia stosunku linków polecam narzędzie ahrefs.com, po algorytmie pingwin strona poleciała mi o kilkanaście pozycji, dziś dowiedziałem się dlaczego – linki nofollow stanowiły niecałe 4% czyli ewidentnie były nie naturalne. Od dziś zmieniam sposób linkowania.

 5. SEO Codum pisze:

  @detailing
  Można mieć 100% linków dofollow i nie zostać ukaranym. Jednak prawdopodobnie algorytm jest wyczulony na wysoki stosunek dofollow do nofollow i takiemu dokładniej się przygląda. Wtedy trzeba być pewnym swojego linkowania. Poza tym, wg Google linki dofollow stanowią zaledwie kilka procent wszystkich linków w internecie.

 6. Jubileo pisze:

  Zwykli użytkownici nawet nie widzą co to nofollow. Dlatego tez logicznym wnioskiem jest to że z czasem każda witryna dobra jakościowo, do której chętnie ludzie linkują, będzie posiadała linki zarówno dofollow jak i nofollow. Pozatym ważne jest też gdzie umieszczamy link. Sam link może przecież dawać wartościowy ruch, który np. w sklepie internetowym można łatwo przeliczyć na pieniądze.

  Można to ująć np. tak: lepszy link nofollow z Wikipedii niż dofollow ze strony śmieciowej.

 7. marek pisze:

  Bardzo ważne są proporcje w NF jak i DOF – trzeba mieć różnicę do 30%

 8. linki pisze:

  Linki nofollow są ważne a zwykle wypowiadają się osoby co nic nie kumają 😉 Niektórzy twierdzą że nic nie dają a inni, że nawet szkodzą.. Im więcej różnych linków tym lepiej. Link nofollow nie przekaże części page rank, nie przyczyniają się takie linki do wzrostu page rank naszej strony, ale są potrzebne dla różnorodności linków w dodatku przekazują trust rank, więc np nofollow z edu czy gov jest bardzo pozytywnie widziany i jeszcze jeśli jest w takim linku anchor tekst to też jest to zliczane przez roboty jako kolejny anchor do danej strony, co może przynieść poprawę w wynikach wyszukiwania na taką właśnie frazę.

  • Piotr Rostecki pisze:

   Co do linków nofollow, liczy się u nich fakt przekazywania zaufania witryny. Owszem, nie głosują na tekst zakotwiczenia linku, lecz przekazują masę innych czynników, również przydatnych przy pozycjonowaniu.

 9. Kamil pisze:

  Dzięki za wyjaśnienie, bo zastanawiałem się czemu zatrzymało mi stronę na niektóre frazy skoro, jest linkowana. Być może to właśnie jest wyjaśnienie

 10. mundek pisze:

  a strona www. ? lepiej żeby była folow czy no folow jeśli jest to strona czysto informacyjna czy też usługowa i nie ma na niej możliwości dodwania komentarzy i wogóle czgokolwiek

 11. luzfan pisze:

  Kto mówi o trust rank – ma rację…

 12. adam pisze:

  Nie zajmuję się pozycjonowaniem jedynie coś tam czytam od czasu i tak przeanalizowałem moją stronę i kilka stron konkurencji pod frazy dekoracje ślubne, dekoracje weselne i mimo iż moja strona ma wiecej linków wiekszy, PR i trust. Jedynie czego konkurencja ma wiecej to stosunek NF do DF a różnica ta jest znacząca. Oczywiście ja mam mniej NF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *