Popraw indeksację i traffic dzięki Sitemap.xml

Wykorzystanie wielu map strony w postaci kilku plików XML (sitemap.xml) możemy zaliczyć do zaawansowanych technik optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO). Korzystając równocześnie z Narzędzi dla webmasterów, możemy doskonale śledzić stopień indeksacji naszych stron a także łatwiej identyfikować wszelkie problemy z ich dostępnością. To alternatywa dla polecenia site: …. i to lepsza. Jednak czy wpływa to na traffic strony, czyli ilość jej odwiedzin?

 

TAK, jednak jak to przy optymalizacji stron bywa, dzieląc mapę strony XML na mniejsze części, 100% gwarancji na zwiększenie indeksacji i ruchu na stronie dać nie można.

 

Ta taktyka dotyczy nie tylko dużych stron i portali, lecz również tych, zawierających kilkaset podstron i mniejszych. Warto też od razu wprowadzić ją w życie, gdy dopiero tworzymy stronę internetową. Musimy pamiętać, że z czasem, nasza strona się rozrośnie, a tworząc mniejsze mapy strony XML, mamy większe szanse na to, że robot sieciowy odnajdzie i zaindeksuje ich więcej.

 

Jak podzielić mapę strony XML?

Musimy pamiętać, że plikiem z mapą strony może być również zwykły plik tekstowy – sitemap.txt z prosta listą samych adresów każdej z podstron. Dlatego nie jest wymagana żadna zaawansowana wiedza na temat właściwej budowy i struktury pliku XML dla mapy strony a jego podziału może dokonać praktycznie każdy.

 

Jest jeszcze kilka powodów, dla których warto dzielić mapy strony. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że istnieją ograniczenia co do jej wielkości. Plik sitemap.xml może zawierać do 50 000 adresów URL. Kolejnym faktem jest to, że roboty sieciowe regularnie odwiedzają każdy znaleziony na stronie plik z mapą, lecz nie zawsze pobierają z niego wszystkie adresy URL, zwłaszcza jak mamy ich wiele tysięcy. W tym przypadku odnalezienie ostatnio dodanego adresu na samym końcu listy może im zająć dłuższy czas.

 

Sam podział mapy strony na mniejsze, zależy głównie od struktury naszej strony i od tego, która jej część najszybciej się rozrasta, np. czy mamy kilka stron statycznych i blog na stronie, który jest podzielony na kategorię lub czy nasz sklep internetowy zawiera oprócz kategorii produktów jeszcze ich podkategorie. Musimy zdecydować, która część naszej witryny internetowej zasługuje na oddzielną mapę strony.

 

    Przykład podziału mapy strony:

  • Prosty – dzielimy mapę strony na pliki zawierające 100 – 1000 podstron (im mniej, tym lepiej)
  • Lepszy – oddzielmy strony statyczne, np. stronę główną, kontakt, o nas, itd. od blogu czy produktów w sklepie
  • Najlepszy – tworzymy oddzielne mapy strony dla stron statycznych, kategorii, podkategorii, blogu itd.

 

 Wyniki testu podziału mapy strony

Na początku należy zaznaczyć, że w trakcie trwania obserwacji, nie dokonywano żadnych zmian na testowanej stronie oraz nie przeprowadzano żadnych działań poprawiających indeksację podstron. Modyfikacji podlegała jedynie mapa strony.

 

 

Pojedyncza mapa strony

 

 

Na obrazie widzimy, że przed wprowadzeniem zmian do indeksu przesłano 7537 podstron. Zaindeksowanych zostało 5432, co stanowi 72,02% ogólnej liczby dostępnych, unikalnych adresów URL.

 

 

Podzielona mapa strony

 

 

Po dokonaniu pogrupowania mapy strony na podstrony statyczne, blogu, poradnika i poszczególnych produktów zaobserwowany został istotny statystycznie wzrost ich indeksacji.
Z tej samej ilości unikalnych adresów URL (7537), zaindeksowane zostało 6507, co stanowi 86,33%. Uzyskaliśmy więc wzrost zaindeksowania podstron rzędu 14,31%. Czy to dużo, czy mało…samodzielnie musimy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

 

Kolejny wniosek jaki się nasuwa dotyczy ilości adresów URL w pliku sitemap.xml a stopnia ich zaindeksowania. Możemy zauważyć, że im więcej adresów w pliku, tym mniejsza jest ich indeksacja – jednak wpływ na to, może mieć struktura wewnętrznego linkowania, dlatego nie można do końca uzasadnić tego twierdzenia.

    Dodatkowe korzyści z podziały mapy strony to:

  • pokazujemy wyszukiwarce, jak wygląda poprawna struktura naszej strony
  • widzimy stosunek przesłanych i zaindeksowanych adresów. W przypadku dużych różnic, możemy łatwiej zauważyć problemy z indeksowaniem w konkretnej części strony a tym samym np. poprawić linkowanie wewnętrzne, lepiej podlikować z zewnątrz tę część serwisu

Jednak jak podział mapy strony wpływa na liczbę odwiedzin? Najprościej mówiąc – większa liczba zaindeksowanych stron to więcej słów kluczowych, na które możemy ukazać się w wynikach wyszukiwania i więcej stron docelowych, do których te wyniki prowadzą.

 

 

Może Ci się spodoba...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *