Optymalizacja strony czy zdobywanie linków

To najczęstsze pytanie, jakie powinna zadać sobie każda firma SEO, oferująca usługę pozycjonowania swoim Klientom. Jaką strategię wybrać? Niestety, gdy Klient pyta, co zamierzamy zrobić z jego stroną, nie chce on usłyszeć odpowiedzi typu: „to zależy”. To nie odpowiedź dla Klientów, oni chcą by firma SEO dokładnie wiedziała co trzeba zrobić w celu zwiększenia popularności strony, a jakakolwiek inna odpowiedź świadczy o niezdecydowaniu i braku profesjonalizmu. Dlatego przed umówieniem spotkania z Klientem, należy zorientować się jaką stronę zamierzamy pozycjonować oraz jaki ma być efekt. Istnieje klika „umownych” strategii działania, które mamy do wyboru. Nie wszystkie są zalecane, niektóre wręcz odradzane.

 

 

Czym jest optymalizacja SEO strony a czym pozyskiwanie linków?

Zdobywanie linków to nic innego, jak umieszczanie ich na innych stronach. Oczywiście głównym czynnikiem jest tu strona, na której umieszczamy odnośnik do nas, ale to temat na inny artykuł. Optymalizacja SEO strony (ang. „on-page SEO”) to szeroki zbiór modyfikacji, mających na celu zwiększenie widoczności i rozpoznawalności naszej witryny w internecie. Może to być: optymalizacja słów kluczowych, poprawa tytułów strony, usystematyzowanie wewnętrznej nawigacji po stronie, poprawa struktury kodu źródłowego strony czy nawet przeredagowanie treści zawartych na niej. Inaczej mówiąc, to wszystko nad czym mamy pełną kontrolę, jeżeli chodzi o kodowanie i treść strony.  Kilka przykładów, jak powinna i nie powinna wyglądać strategia pozycjonowania oraz co zamierzamy nią osiągnąć. Oczywiście są to jedynie wskazówki do naszych działań.

 

Strategia 1: Zdobywanie autorytetu dla strony

Zdobywanie autorytetu strony odbywa się na za pomocą strategii 70/30. 70% czasu, jaki spędzamy na pozycjonowaniu strony zajmuje nam jej optymalizacja i udoskonalanie, badanie ruchu na stronie oraz słów kluczowych, za pomocą których odwiedzający trafili na nią oraz tworzeniu wartościowych treści, chętnie czytanych przez internautów. 30% czasu poświęcamy na zdobywanie linków ze stron tematycznie powiązanych z naszą, o dużej popularności i wysokim autorytecie w branży.

 

Taka strategia pozycjonowania w dużej mierze polega na korzystaniu z naturalnych sygnałów, jakie otrzymujemy z bezustannej obserwacji trendów w wyszukiwarkach oraz ruchu na naszej stronie. Należy jednak uważać. Posiadając dużą stronę bardzo łatwo mogą wkraść się niedociągnięcia w postaci: nieaktualnych treści na starszych podstronach, konkurowania podstron między sobą na jedno słowo kluczowe, może dojść do przerostu linkowania wewnętrznego, do odsyłania z naszej strony do witryn, które już nie istnieją.

Korzyścią jest posiadanie dobrego profilu linków przychodzących i wartościowej treści. Taka strona bardzo dobrze radzi sobie ze zdobywaniem pozycji w wynikach wyszukiwania oraz  coraz większego grona użytkowników.

 

Strategia 2: Popularyzacja strony

Tą strategię pozycjonowania (umownie nazwijmy ją 30/70) zalecamy dla witryn, które już osiągnęły stan bliski doskonałości, a ich administratorzy zastanawiają się jedynie – jak poprawić stronę by zwiększyć liczbę jej odwiedzin o 0,01% np. podmieniając lub usuwając jedno słowo z tytułu strony.

 

Wtedy przyszedł czas na powiadomienie innych o fakcie, że nasza strona istniej i pochwalić się jej zawartością. Jak to robimy, np. poprzez umieszczanie odnośników na wartościowych i popularnych stronach, forach czy blogach (czyli przeznaczamy na to 70% czasu poświęconego stronie). Pamiętajmy, że nie zawsze muszą to być linki dofollow, czyli takie, które wpływają na pozycję naszej strony w wynikach wyszukiwania na konkretne słowo kluczowe. Czasami umieszczenie odnośnika na szanowanym forum, dostarczy nam wielu wartościowych Klientów, którzy podążą za nim na naszą stronę. Musimy pamiętać, że SEO to nie tylko wysoka pozycja na słowo kluczowe w wynikach wyszukiwania. Firma SEO ma przecież sprawić, by sprzedaż naszych produktów wzrosła, a strona zyskała na popularności.

 

Strategia 3: Wyłącznie wartościowa treść

Strategia 95/5, czyli skupianie się wyłącznie na tworzeniu wartościowej treści (nie zalecana). Wbrew oczekiwaniom ich autorów, nie przynosi rewelacyjnych efektów w postaci pozycji w wynikach organicznych ani wysokiej liczbie osób odwiedzających. Powodem jest fakt, że o ile ktoś przypadkiem nie trafi na naszą witrynę, to nigdy się nie dowie o jej istnieniu.

 

5% poświęcone na umieszczanie linków, to wartość czasami zawyżona, gdyż takie osoby ograniczają się jedynie do jednorazowych wzmiankach o swojej stronie, czy umieszczania odnośniku w swoim profilu na forum.

 

Dodatkowo, taka strona może zawierać jednolitą tematycznie i precyzyjnie ukierunkowaną treść, czyli wielokrotnie powtarzające się słowa kluczowe, chaotyczne linkowanie wewnętrzne,  czy nawet duży procent powielonej treści. Obecnie, Google może uznać taką stronę za „przeoptymalizowaną” i nałożyć na nią karę.

 

Strategia 4: Agresywne zdobywanie linków

Przy tej wyjątkowo nie zalecanej strategii, 95% czasu poświęcamy prawie wyłącznie  na umieszczanie odnośników po różnych strona, blogach, forach, katalogach stron czy serwisach oferujących artykuły do przedruku. Nie zwracamy uwagi na to gdzie , lecz interesuje nas fakt samego umieszczenia linku. Dodatkowo wszystkie teksy zakotwiczenia w odnośnikach wyglądają praktycznie tak samo.

 

Takie postępowanie przynosi często krótkotrwały efekt i kończy się przeważnie karą w postaci spadku o nawet kilkaset pozycji lub nawet usunięciem strony z indeksu wyszukiwarki. A nam, jako firmie, która chce zdobyć dobrą pozycję w  branży zależy przecież na stałych i długoterminowych efektach.

 
 

Jaka strategia pozycjonowania jest najlepsza?

Oczywiście podane powyżej strategie to przykłady mające tylko zobrazować częste błędy popełniane nie tylko przez właścicieli stron, lecz również przez firmy SEO.
Można zadać pytanie, czemu nie rozłożyć po równo 50/50 optymalizacji strony i zdobywania linków. Z prostego powodu, jak zmienia się świat, tak zmieniają się m.in. trendy (chociażby w formie zadawania pytań wyszukiwarkom), świadomość i wiedza ludzi o internecie oraz niezliczona ilość innych rzeczy. SEO to dostosowanie się do zaleceń wyszukiwarek, jednak to także podążanie za potrzebami i wymaganiami internautów. Zaś zmiany zachodzą czasami wolno i można je przewidzieć, innym razem gwałtownie oraz w sposób na pozór chaotyczny.

Tak samo metody i strategię SEO należy dostosowywać do obecnych potrzeb. Kierując się bezpieczną regułą 50/50 nie powinniśmy zaszkodzić witrynie, jednak też nie wykorzystamy jej pełnego potencjału.

 

A więc, jaka strategia SEO, jest najlepsza? Wszystko zależy od chwili obecnej. Dla nowych stron zaleca się strategię 1, czyli jak najlepszą optymalizację SEO strony skierowaną na  słowa kluczowe z tzw. „długiego ogona (ang. long tail)”. Jednak zawsze należy pamiętać, że każda metoda, plan czy strategia działania ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od celu jaki postawiliśmy sobie na początku.

Może Ci się spodoba...

1 Response

  1. Wpierw to trzeba mieć co pozycjonować 😉
    Wpierw unikalne treści + optymalizacja strony.
    Wraz z tym linkowanie nieagresywne – jeśli nie zależy nam na osiągnięciu bardzo szybko wyników.
    Osobiście nie linkuje na łeb na szyję, mozolne budowanie pozycji, w dłuższej perspektywie czasu opłaca się, a o automatach do zdobywania BL już nie mówię bo takimi zabawkami tylko na zapleczu mogę się bawić.
    Ciekawe treści masz, dodaję stronę do zakładek. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *