Jak poprawić indeksowanie strony w Google – noarchive?

Częstym problemem z jakim spotykają się właściciele stron internetowych jest wolne i nierównomierne indeksowanie strony przez Google. Przeważnie jest to spowodowane złą optymalizacja strony a dokładnie brakiem wyraźnych wskazówek dla robota Google co i jak powinno zostać pobrane do indeksu wyszukiwarki. Dodatkowo, by poprawić indeksowanie, warto też zadbać o szybkość ładowania się strony.

 

#1 Sterowanie Googlebotem

Poprawa indeksowania strony w Google - metatag noarchiveBy nakazać nieindeksowania strony przez robota Google wystarczy wpisać na konkretnej podstronie, w metatagu robots wartość noindex. Jednak ten zapis informuje jedynie, że nie życzymy sobie by ta podstrona ukazała się w wynikach wyszukiwania. Nie oznacza to, że Googlebot nie będzie pobierał zawartość i dalej archiwizował daną podstronę w swojej bazie danych. Wykonanie tych zadań wymaga pewnej ilość czasu, zależnej od wielkości strony i szybkości jej ładowania się.

 

Problem polega na tym, że robot posiada wyznaczony limit czasu, który może spędzić na stronie. Jeżeli karzemy mu indeksować strony, które nie nie będą ukazywać się w indeksie (oznaczone jako nofollow), będzie wykonywał swoją pracę dużo wolniej. W efekcie wolniejsze będzie indeksowanie strony.

 

Rozwiązaniem tego problemu jest dopisanie do metatagu (na podstronach z noindex) drugiej wartości – noarchive. Dzięki temu, robot zamiast zapisywać stronę w bazie danych, przeanalizuje ją – głównie pod kątem odnośników do innych podstron.

 

Dodatkowo warto również upewnić się, że Googlebot będzie podążał za odnośnikami zawartymi na takiej podstronie i w metatagu robots umieścić także wartość follow.

 

Całość metatagu poprawiającego indeksowanie strony / sklepu powinna wyglądać następująco:

 

<meta name="robots" content="noindex, follow, noarchive" />

 

Taki zapis w kodzie strony oznaczać będzie, że podstrona nie ma ukazać się w wynikach wyszukiwania (noindex) ani nie ma być archiwizowana (noarchive), lecz Google ma wykorzystać informacje na niej znalezione – odnośniki (follow).

 

#2 Poprawa indeksowania strony w praktyce

By zwiększyć stopień indeksacji witryny, warto też pomyśleć nad pewnym rozwiążaniem praktycznym. Mianowicie nad stworzeniem strony, która będzie zawierała odnośniki do głównych, najbardziej wartościowych, dla robota Google, podstron. Dobrym przykładem jest taka podstrona w serwisie 123people. Znajdują się na niej odnośniki do wszystkich głównych podstron i kategorii, jednak zastosowanie w/w wartości metatagu robots powoduje, że w zasadzie nikt, kto nie zna dokładnego adresu URL, nie dotrze do niej. Wyjątek stanowi Googlebot, który trafiając na nią podąży po linkach dalej, do poszczególnych podstron kategorii.

 

W ten sposób, możemy wykorzystać metatag robots nie tylko do likwidacji duplikacji treści, ale i do poprawy szybkości indeksowania się strony.

 

 

Może Ci się spodoba...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *