Jak podrasować logo, czyli główny odnośnik strony?

Logo, jako link pozycjonującyLogo na stronie jest jednym z jej najważniejszych elementów. Trudno znaleźć witrynę, która by go nie miała. Jednak bardzo często jest ono niewłaściwie umieszczone pod względem optymalizacji dla wyszukiwarek lub gdy chcemy zwiększyć znaczenie tego głównego odnośnika, jesteśmy zmuszeni do posuwania się do niezalecanych przez Google metod.

 

Niewykorzystanie potencjału SEO loga, prowadzi w konsekwencji do utraty pewnej części ruchu na stronie – może nie jest ona tak duża, lecz po co tracić tych odbiorców. Na podstawie własnych badań powiem, że jest to do ok. 7% zapytań zawierających istotną dla nas frazę lub jej synonimy.

 

Częstym i licznie powielanym błędem jest umieszczenie loga, jako tła odnośnika – tworzymy wtedy pusty link, nie zawierający żadnej konkretnej treści. Zdarza się również, że osoby bardziej zaznajomione z pojęciem optymalizacji stron dla wyszukiwarek, do tak stworzonego odnośnika dodają tekst, który jest ukryty przed osobami odwiedzającymi – takie rozwiązanie jest akceptowane przez Google, o ile treść zawarta w pliku graficznym zgadza się z ukrytym teksem w kodzie (teoretycznie nie powinno być z tym problemu).

 

Jak więc można wykorzystać logo – odnośnik na rzecz optymalizacji dla wyszukiwarek? Otóż poniżej znajduje się jeden ze sposobów, który staram się stosować przy optymalizacji stron lub który zalecam do zaimplementowania.

 

1. Umieszczenie loga na stronie – najstarszym i sprawdzonym sposobem jest umieszczenie pliku graficznego wewnątrz odnośnika. Co prawda plik w postaci tła ładuje się o ułamki sekundy szybciej, jednak wartość takiego rozwiązania jest dużo niższa.

 

<a href="http://www.xyz.pl/">
  <img src="http://www.xyz.pl/plik-graficzny.png" width="200" height="50"> 
</a>

 

Pamiętać należy o dodaniu szerokości i długości pliku – jest to często popełniany błąd, który przyczynia się do dłuższego renderowania strony w przeglądarce, gdyż musi ona sama i całkiem niepotrzebnie, określić rozmiary pliku.

 

2. Atrybut title odnośnika – jest to część odnośnika odpowiedzialna za wyświetlanie jego tytułu/tekstu podpowiedzi po najechaniu na niego, lecz przed kliknięciem w logo.

 

<a href="http://www.xyz.pl/" title="XYZ, pozycjonowanie i optymalizacja"> 
  <img src="http://www.xyz.pl/plik-graficzny.png" width="200" height="50"> 
</a>

 

3. Właściwa nazwa pliku – oczywiście nazwa pliku „plik-graficzny.png” nic nie mówi. Warto więc zmienić ją na coś bardziej wartościowego i zrozumiałego dla wyszukiwarki. Dlaczego, otóż Google czyta i analizuję nazwy plików graficznych. Są one czynnikiem, który po części sugeruje zawartość / tematykę grafiki.

 

<a href="http://www.xyz.pl/" title="XYZ, pozycjonowanie i optymalizacja"> 
  <img src="http://www.xyz.pl/xyz-pozycjonowanie-optymalizacja.png" 
  width="200" height="50"> 
</a>

4. Tekst alternatywny pliku graficznego – kolejnym krokiem jest dodanie atrybutu ALT pliku. Jest to opis obrazka wyświetlany, gdy przeglądarka nie będzie w stanie go wyświetlić. Stanowi również cenne źródło informacji dla wyszukiwarki – dzięki niemu, wyszukiwarka dowiaduje się o tematyce pliku graficznego.

 

<a href="http://www.xyz.pl/" title="XYZ, pozycjonowanie i optymalizacja"> 
  <img src="http://www.xyz.pl/xyz-pozycjonowanie-optymalizacja.png" 
  width="200" height="50" alt="XYZ, pozycjonowanie i optymalizacja"> 
</a>

5. Tytuł pliku graficznego – ten atrybut, posiada podobne zastosowanie, jak atrybut TITLE odnośnika i stanowi również źródło informacji na temat zawartości pliku graficznego.

 

<a href="http://www.xyz.pl/" title="XYZ, pozycjonowanie i optymalizacja"> 
  <img src="http://www.xyz.pl/xyz-pozycjonowanie-optymalizacja.png" 
  width="200" height="50" alt="XYZ, pozycjonowanie i optymalizacja" 
  title="XYZ, pozycjonowanie i optymalizacja"> 
</a>

 

6. Wykorzystanie schematów mikrodanych – tu zalecane jest skorzystanie z odpowiedniego dla Ciebie schematu mikrodanych (Schema.org). Pamiętaj tylko, żeby wybrać właściwy dla siebie, gdyż mówi on wiele wyszukiwarce Google o Twojej działalności – dla tego przykładu wykorzystamy schemat schema.org/ProfessionalService.

 

<div itemscope itemtype="http://schema.org/ProfessionalService">
  <a itemprop="url" href="http://www.xyz.pl/" title="XYZ, pozycjonowanie 
  i optymalizacja">
   <img itemprop="logo" src="http://www.xyz.pl/xyz-pozycjonowanie-optymalizacja.png"
   width="200" height="50" alt="XYZ, pozycjonowanie i optymalizacja" 
   title="XYZ, pozycjonowanie i optymalizacja">
  </a> 
</div>

 

7. Dodanie geolokalizacji pliku graficznego – to rozwiązanie przydatne jest dla osób optymalizujących stronę internetową firmy czy instytucji lokalnej. Dzięki niemu zaznaczmy miejsce dla wyszukiwarki Google Mapy. Zwiększa to również szanse na pojawienie się naszego loga właśnie w tym serwisie, lecz nie gwarantuje. Dodatkowo, wzmacniamy sygnał geolokalizacji firmy dla wyszukiwań lokalnych. Konieczne jest stworzenie mapy strony w postaci XML z plikiem/plikami graficznymi, którym chcemy nadać znaczenie lokalne (sitemap-img.xml).

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
 <urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
 xmlns:image="http://www.google.com/schemas/sitemap-image/1.1"> 
 <url>
  <loc>http://www.xyz.pl/</loc> 
  <image:image> 
   <image:loc>http://www.xyz.pl/xyz-pozycjonowanie-optymalizacja.png</image:loc>
   <image:title>XYZ, optymalizacja i pozycjonowanie</image:title>
   <image:caption>Krótki opis tego, co przedstawia plik graficzny</image:caption>
   <image:geo_location>Szczecin, Zachodniopomorskie, PL</image:geo_location>
</image:image> 
</url> 
</urlset>

 

Poprawna optymalizacja loga strony nie jest może wysoce istotnym czynnikiem decydującym o pozycji strony w Google, jednak musisz pamiętać, że na ranking i wyniki wyszukiwań ma wpływ także kilkaset innych rzeczy na stronie oraz poza nią. Kto wie, może ten będzie decydujący i wystarczający by wyprzedzić konkurencję.

 

 

Może Ci się spodoba...

11 komentarzy

 1. sunpietro pisze:

  Uwaga do punktu pierwszego: Określenie wymiarów obrazka bezpośrednio w kodzie HTML nie wpływa na szybkość jego renderowania. Podanie tych wymiarów prowadzi do tego, że miejsce na obrazek jest od razu zarezerwowane i treść strony nie „przesuwa” się podczas ładowania.

  • Piotr Rostecki pisze:

   Owszem, podanie tych wymiarów rzeczywiście rezerwuje pewną przestrzeń dla pliku graficznego. Jednak m.in. te atrybuty mają wpływ na renderowanie – przesuwanie się elementów w trakcie ładowania się strony, opóźnia cały proces. Pod względem optymalizacji dla Google umieszczenie szerokości i wysokości pliku graficznego w kodzie jest zalecane (link).

 2. Netss pisze:

  Bardzo dobry wpis. Czy możesz podać liczby jak przekładają się na ranking 2 ostatnie porady? Czy wpływ ten jest zauważalny?

  • Piotr Rostecki pisze:

   Niestety nie jestem w stanie podać Tobie dokładnych %, ile poprawia się ruch na stronie na frazy zawarte w logo. Każda strona jest inna. Dodatkowo, Google zmienia b.często wartości czynników i ich wpływ na ranking. Mogę tylko powiedzieć, że wpływ jest pozytywny w każdym przypadku, w którym go zastosowałem. Przy stronach dobrze zoptymalizowanych jest mniej widoczny, natomiast w przypadku stron słabszych – lepiej go widać. Także wszystko zależy od konkretnej strony.

 3. Chris pisze:

  Wydaje mi się, że w tym artykule nieźle opisałeś te wszystkie schematy odpowiedniego loga. Głównie zaciekawił mnie pkt. 6 – wyszukiwanie schematów mikrodanych. Wypróbuję to na swoim blogu.

 4. Bardzo fajne wskazówki. Nie wiedziałem że nazwy plików graficznych są czytane przez google, muszę te wskazówki wykorzystać na swojej stronie 🙂

 5. Damiano pisze:

  Fajny artykuł przydatne informację tu są zawarte. Spróbuję u siebie zastosować jeden z kodów 🙂

 6. Świetny wpis, naprawdę solidne podejście do tematu. O wielu rzeczach wiedziałem ale tez dowiedziałem się nowych. Dzięki temu wpisowi też przypomniałem sobie, że sam kilkanaście rzeczy muszę poprawić 🙂

 7. Całkiem sensowny wpis, dużo osób przy tworzeniu stron internetowych zapomina o odpowiednim podlinkowaniu swojego logo co może i nie ma jakiegoś ogromnego wpływu na pozycjonowanie, ale nawet najmniejszy wpływ może mieć znaczenie 🙂

 8. Piotr pisze:

  Rola loga jest rzeczywiście bardzo istotna. Często jednak nie przywiązujemy do tego wagi, skupiając się na innych (nie raz równie istotnych czynnikach)

 9. Anna pisze:

  Bardzo dobrze wyjaśniony temat. Nawet taki laik jak ja skumałem o co chodzi. Rola loga jest bardzo ważna. Wiem, że u siebie będę musiał coś zmienić, bo jeden z rodzinnych grafików, zwrócił mi uwagę na pewne błędy. Po przeczytaniu tego wpisu wiem, gdzie szukać i jak podmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *